• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

Katılım Endeksi

Katılım Analiz│İslami Finans Haber-Analiz Portalı│Katılım Endeksi

Katılım Endeksi

Katılım Endeksi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal Pazar’da işlem gören ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir. Hisse senedi seçimi, Katılım Bankacılığı prensipleri doğrultusunda oluşturulmuş Endeks Kuralları esas alınarak yapılır. Buna göre, endekste faaliyet alanı faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer faize dayalı faaliyet alanları), alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti ve benzer gıda, basın, yayın, reklam, turizm, eğlence, tütün mamulleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti olmayan şirketler bulunur. Ayrıca, endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorundadır. Şirketlerin toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı %30’dan, faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı %30’dan ve yukarıda bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da %5’ten az olması gerekmektedir. Bu kurallara uygun hisse senetlerinden halka açık piyasa değeri en yüksek ilk 30 şirket endeks şirketlerini oluşturmaktadır.

Özellikle son on yıl içerisinde faizsiz yatırım ve Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun hisse senetleri alım-satımında izlenen gelişmeler ile birlikte, bu alanda standart oluşumu ihtiyacı gözler önüne serilmiştir. Aslında, faize duyarlı yatırımcılar tarafından bu kurallara benzer bir şekilde hisse senedi yatırımlarının önceden beri yapılıyor olduğunu görüyoruz. Bu tarz yatırımlarda ve işlem hacimlerinde artış ve birçok kurumun da yatırımcılarının ihtiyacına cevap verecek şekilde kendi içerisinde kurallar geliştirmiş olması zaman zaman farklı uygulamalar ile karşılaşılmasına neden olabiliyor. Gerçekte prensipler aynı olmasına rağmen sektör genelinde uygulanan standartlar olmadığı için karmaşıklıklar olabilmektedir. Katılım Endeksi, bu alandaki boşluğu doldurmak, sektör genelinde standartlar oluşturabilmek adına atılan önemli bir adımdır.

Gösterge niteliğinde olan endekslerin bir amacı da karşılaştırmadır. Yatırımcıların yatırımlarının getirisini piyasa getirisi ile kıyaslayabilmeleri endeksler ile mümkündür. Farklı sektörlerdeki yatırımların kıyaslanabilmesi için sektör endeksleri bulunmaktadır. Ancak faizsiz yatırım ve Katılım Bankacılığı prensipleri doğrultusunda yatırım yapan yatırımcıların kıyaslama yapabileceği bir endeks bulunmamakta, farklı endeksler ile kıyaslama yapmak, yatırım içeriği dolayısı ile pek anlam ifade etmemekte idi. İşte Katılım Endeksi, bu amaca da hizmet edecek kullanışlı bir araçtır.Son yıllarda gerek mevzuatlarda yapılan değişiklikler gerekse piyasamızdaki gelişmelere bağlı olarak yeni sermaye piyasası araçlarının gündeme geldiğini görüyoruz. Piyasalar büyüdükçe de yatırımcı ilgisini artırmak için alternatif ürünlere olan ihtiyaç devam edecektir. Endeksler, ürün geliştiren finans kuruluşlarının en önemli enstrümanlarından biridir. Endeks üzerine yatırım fonları, borsa yatırım fonları, bireysel emeklilik fonları ve diğer yatırım araçları geliştirilebilir. Katılım Endeksi, ürün geliştirme amaçlı da kullanılabilecek ve kendi yatırımcı grubuna hitap eden ürünlere esas teşkil edecektir.

Dünya genelinde alternatif yatırımların büyük bir hızla artması, gelişmiş ülkeler dahil olmak üzere birçok ülkede bu yatırımların en çok büyüyen alanlardan biri olması nedeni ile Katılım Endeksi’nin oluşturulması, yabancı yatırımcı ilgisinin çekilmesi için de önem arz etmektedir. Ülkemizde bu konuda bir standardizasyonun bulunmaması nedeni ile bu yatırımcı kitlesine hitap etmekte ciddi eksiklikler yaşanmaktadır. Katılım Endeksi Kuralları’nın uluslararası uygulamaları dikkate alması nedeni ile Katılım Endeksi ve bu endekse dayalı ürün ve hizmetler, yabancı yatırımcılara da hitap edebilecektir.

Krediye teminat kabul edilebilecek hisse senetleri tespiti, türev uygulamalar ve hisse senedinin kullanılabildiği diğer birçok alanda, Katılım Bankacılığı prensipleri doğrultusunda yatırım yapan yatırımcıların ve bu hizmeti veren kurumların ihtiyacını karşılayacak olan Katılım Endeksi, bu alanda standardizasyon için atılan ilk adım olması itibarı ile de ayrı bir değer kazanmaktadır.

Katılım Endeksi 50

Tıpkı BIST’te olduğu gibi katılım endeksi de kendi içerisinde parçalara ayrılmakta ve kişilere şirketlerin ne değerde olduğunu kolayca kategorize etmek adına yardımcı olmaktadır. Katılım Endeksi 50’da yer alan hisse senetleri şunlardır:

KODHisse Adı
ADELADEL KALEMCİLİK
AKCNSAKÇANSA
AKMGYAKMERKEZ GMYO
ALBRKALBARAKA TÜRK
ALCARALARKO CARRİER
ALCTLALCATEL LUCENT TELETAŞ
ALKIMALKİM KİMYA
ANELEANEL ELEKTRİK
AVGYOAVRASYA GMYO
AYGAZAYGAZ
BANVTBANVİT
BİMASBİM MAĞAZACILIK
BOLUCBOLU ÇİMENTO
BUCİMBURSA ÇİMENTO
CEMTSÇEMTAŞ
DGATEDATAGATE BİLGİSAYAR
EGEENEGE ENDSÜTRİ
EGGUBEGE GÜBRE
EGSEREGE SERAMİK
EKGYOEMLAK GMYO
ERBOSERBOSAN
EREGLEREĞLİ DEMİR ÇELİK
FROTOFORD OTOSAN
GOODYGOOD YEAR
HEKTSHEKTAŞ
HLGYOHALK GMYO
IHEVAİHLAS EV ALETLERİ
KARTNKARTONSAN
KONYAKONYA ÇİMENTO
KRONTKRON TELEKOMİNİKASYON
LOGOLOGO YAZILIM
MAVİMAVİ
MEPETMETRO PETROL VE TESİSLERİ
NUHCMNUH ÇİMENTO
ORGEORGE ENERJİ ELEKTRİK
PAGYOPANORA GMYO
PETUNPINAR ET VE UN
SASASASA POLYESTER
SELECSELÇUK ECZA DEPOSU
SODASODA SANAYİ
TATGDTAT GIDA
TKNSATEKNOSA İÇ VE DIŞ TİCARET
TMSTÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR
TTRAKTÜRK TRAKTÖR
TUKASTUKAŞ
VAKKOVAKKO TEKSTİL
VESBEVESTEL BEYAZ EŞYA
YATAŞYATAŞ

Katılım Endeksi 30

Katılım 30 Endeksi ismiyle geçerli olan bu endeks, KATLM endeks koduna sahiptir, içerisinde 30 farklı şirkete ait bilgi bulunur, 06.01.2011 tarihinde yayımlanmıştır, 3 ayda bir gözden geçirilmektedir ve içerisinde BİST Ulusal Pazar, GMYO ve GSYO, A ve B grubu dahildir.

KODHisse Adı
AKCNSAKÇANSA
ALBRKALBARAKA TÜRK
ALKIMALKIM KİMYA
ANELEANEL ELEKTRİK
AYGAZAYGAZ
BİMASBİM MAĞAZALAR
BOLUCBOLU ÇİMENTO
CEMTSÇEMTAŞ
EGEENEGE ENDÜSTRİ
EKGYOEMLAK KONUT GMYO
ERBOSERBOSAN
EREGLEREĞLİ DEMİR ÇELİK
FROTOFORD OTOSAN
GOODYGOOD YEAR
HEKTSHEKTAŞ
HLGYOHALK GMYO
KARTNKARTONSAN
KONYAKONYA
LOGOLOGO YAZILIM
MAVİMAVİ
NUHCMNUH ÇİMENTO
PNSUTPINAR SÜT
SASASASA POLYESTER
SELECSELÇUK ECZA DEPOSU
SODASODA SANAYİİ
TATGDTAT GIDA
TMSNTÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR
TTRAKTÜRK TRAKTÖR
ULUSEULUSOY ELEKTRİK
YATASYATAŞ

Katılım Model Portföy Endeksi

15 günde bir gözden geçirilen bu endekste 13 şirket yer almaktadır. KATMP endeks koduyla geçerli olan bu endeks iyi bir portföy arayışında olan kişilere bir örnek niteliği taşıyabilir.

Hisse KoduHisse Adı
ALBRKALBARAKA TÜRK
ALKIMALKIM KİMYA
AVGYOAVRASYA GMYO
BOLUCBOLU ÇİMENTO
BUCIMBURSA ÇİMENTO
CEMTSÇEMTAŞ
EGGUBEGE GÜBRE
ERBOSERBOSAN
EREGLEREĞLİ DEMİR ÇELİK
GOODYGOOD YEAR
SELECSELÇUL ECZA DEPOSU
SODASODA SANAYİİ
VESBEVESTEL BEYAZ EŞYAKatılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi