• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

Süleyman KONUR

Süleyman KONUR
suleyman.konur@katilimanaliz.com
İslam İktisadı'nda Dijitalleşme Stratejileri
27/05/2019
 
 

İslam İktisadı'nda Dijitalleşme Stratejileri 
Ülkemizde ve dünyada her geçen gün gelişen dijital bankacılığın en önemli oyuncularından biri olan katılım bankaları, 2023’de yüzde 15 pazar payı hedefine ulaşma yolunda en önemli faktörlerden birisi olarak görülmektedir. Hiç şüphesiz bu konuda katılım bankaları tarafından atılan adımlar da bu hedefe ulaşma noktasındaki kararlılıklarının bir göstergesidir. Türkiye’nin önemli ar-ge merkezlerinde geliştirilen altyapı sistemleri ve yeni ürünlerle birlikte katılım bankaları adeta bir fintech (financal tecnology) fabrikası gibi çalışıyor.
 
 
Uygulamaya konulan yenilikçi bankacılık platformları ve yapılan geliştirmeler hem ülkemiz ekonomisi için hem de İslam İktisadı’nın gelişimine katkı sağladığını görüyoruz. Gerçekleştirilen yerli ve milli teknolojilerin ihracatlarıyla beraber Türkiye’nin dünya İslami Fintech piyasasındaki öneminin artmasını ve uluslararası arenada yarışabilir hale gelmesini sağlayacaktır. Bu teknolojik gelişmeler aynı zamanda katılım bankacılığının en önemli işlevlerinden ve sorumluluklarından olan “Yardımlaşma Esası” ilkesi doğrultusunda da kullanıldığında daha adil ve daha paylaşımcı bir hale gelmesine zemin hazırlamaktadır.
Örneğin Albaraka Türk tarafından geliştirilen “Zekât Asistanı, Dost Eli ve Yuvarla” uygulamaları bu noktada en önemli örneklerdendir. İslam dininin emrettiği üzere yardımlaşma konusuna tam destek veren katılım bankalarının da gerçekleştirdiği finansal teknoloji uygulamalarının sayısı her geçen gün artmaktadır.
 
 

- "Pos cihazları cep telefonlarına taşındı"
 
Ödeme sistemleri noktasında da büyük bir gelişme kaydeden katılım bankalarında yeni nesil tahsilat sistemleri ile beraber pos cihazları cep telefonlarına taşındı. Ayrıca gelişmiş mobil cüzdan teknolojileri sayesinde de müşterilerine daha modern bankacılık hizmetleri vermeyi amaçlamaktadırlar. Finans sektörünün dijitalleşmesi noktasında ülkemizde birçok ilklere imza atan katılım bankalarının şubesiz bankacılık hizmetleri ile dikkat çekiyor. Geliştirilen bu uygulamalar yine sadece Türkiye’de uygulanmakla kalmayıp yurtdışında da açılarak ülkemizin bu alanda söz sahibi olmasına destek veriyor.
Katılım bankalarının pazar payı henüz istenen seviye de olmasa da dijitalleşen finans sektörüne ayak uydurması ve öncüsü olabilmesi bakımından değerlendirildiğinde gerçekten de başarılı olduklarını görüyoruz.
 
Ülkemizde henüz çok yeni olan açık bankacılık (API) teknolojisi konusunda Kuveyt Türk’ün gerçekleştirdiği, Türkiye bankacılık sektörünün en kapsamlı API Market platformu aracılığıyla girişimciler ve FinTech geliştiricileri daha kolay ve daha hızlı şekilde yeni uygulamalar geliştirebiliyorlar. Katılım bankalarının finans teknolojileri için yine ülkemizdeki önemli uygulamalarından bir tanesi de FinTech girişimlerine verilen desteklerdir.- "Eğitim-öğretim programlarına “İslami Fintech” gibi dersler"

Tekno-girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Fintech Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Lonca Girişimcilik Merkezi ve Albaraka Garaj bu desteklerin şüphesiz en önemlilerindendir. Ayrıca bu girişimleri arttırmaya yönelik düzenlenen Hackathon yarışmalarının da sayıları her geçen gün artmaktadır. Gelecek yıllarda da verilen bu desteklerle beraber katılım bankacılığının finansal teknoloji alanındaki önemini daha da arttıracaktır.
 
 

İslam İktisadı’nda topyekûn bir dijitalleşmenin sağlanabilmesi için sadece katlım bankalarının bu alandaki başarıları maalesef yetersiz kalmaktadır. Faizsiz sigortacılık (Tekafül) ve bireysel emeklilik sektörünün de İnsurtech çalışmalarına; faizsiz sermaye piyasası faaliyetlerinde de teknolojik çalışmalara başlamaları gerekmektedir. Yine İslam İktisadı hakkında toplumun bilinçlendirilmesi noktasında finansal teknolojilerden yararlanılabilir. Aynı zamanda bu alanda verilen eğitim-öğretim programlarına “İslami Fintech” gibi derslerin eklenmesi faydalı olacaktır.
 
 
 
İnanıyorum ki Müslümanlar, büyük bir nimet olan İslam İktisadı'nı doğru bir şekilde anlayacak, helal manâda uygulayacak, gerektiği şekilde sahip çıkacaktır. 
 
 

 
 
Süleyman KONUR 

  


470 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Faizin Ekonomik ve Toplumsal Zararları - 19/12/2018
Sömürüye dönüşen bir zulüm aracı olan faiz, serveti yoksuldan alıp zengin kesime aktararak servet eşitsizliğini oluşturan bir araçtır.
Unutulan Değerimiz: Para Vakıfları - 01/09/2018
Bizim kültür ve ekonomi tarihimizde vakıf vazgeçilmez bir yer tutar.
İslam İktisadı'nda Dün-Bugün-Yarın - 03/03/2018
Gelecekti finansal krizlerden korunmak için "ahlaki" ve "insani" bir yaklaşım olan İslam İktisadı'na sahip çıkmak ve gereken önemi göstermek tüm Müslümanların sorumluluğudur.
İstikamet İdeal Genç - 09/01/2018
Bu nesiller, hedefleri yolunda milli ve manevi değerlerine bağlı, ahlaklı, etkin, girişimci, donanımlı, evrensel değerler ile kendi tarihinden aldığı değerleri harmanlamayı bilen birer gönül erleridir.
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi