• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

‘Mevduat garantisi’ 150 bin liraya yükseltildi

TMSF tarafından "Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonu" limit tutarı 100 bin liradan 150 bin liraya çıkarıldı.Mevduata devlet güvencesi yükseldi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte mevduat güvencesi, 50 bin TL daha yükseltildi.

Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca tahsil olunacak primlere dair yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Mevduata devlet güvencesi yükseldi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte mevduat güvencesi, 50 bin daha yükseltildi.- "DAHA ÖNCE 100 BİN LİRAYDI"

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 15 Şubat 2013'te sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları için uygulanacak limiti 100 bin lira olarak belirlemişti. Yaklaşık 6,5 yıldır uygulanan 100 bin liralık limit, yönetmelik değişikliği ile 150 bin liraya çıkarıldı.- Tasarruf Mevduatı ve Katılım Fonu sigortası nedir?

Tasarruf mevduatı ve katılım fonu sigortası, mevduat ve katılım fonu toplamaya yetkili mevduat ve katılım bankalarının (kredi kuruluşlarının) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından faaliyet izinlerinin kaldırılması durumunda, mevduat ve katılım fonu hak sahiplerinin maruz kalacağı kayıpların devlet veya bu amaçla kurulmuş bir kurum tarafından kısmen ya da tamamen ödenmesinin garanti edilmesidir. Türkiye'de mevduatın ve katılım fonlarının sigortalanması yetki ve görevi kamu tüzel kişiliğini haiz Tasarruf Mevduatı SigortaFonu'na (TMSF / Fon) aittir.


 

- Türkiye'de hangi bankalar mevduat ve katılım fonu sigorta sistemine dahildir?

Türkiye'de faaliyet gösteren, mevduat ve katılım fonu kabulüne yetkili yerli ve yabancı tüm kredi kuruluşları ile merkezi yurt dışında bulunan kredi kuruluşlarının Türkiye'deki şubelerinde bulunan mevduat ve katılım fonları sigorta sistemine dahildir.- Tasarruf mevduatı ve katılım fonuna ilişkin sigorta primleri kim tarafından ödenir?

Tasarruf mevduatı ve katılım fonuna ilişkin sigorta primleri ilgili kredi kuruluşu tarafından TMSF'ye ödenir.


- Türkiye'de tüm mevduatlar ve katılım fonları sigorta kapsamında mıdır?

Türkiye'de faaliyet gösteren bir kredi kuruluşunun yurt içi şubelerinde gerçek kişiler adına açılmış olan ve münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden;

  1. Tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamının,
  2. Katılma hesapları birim hesap değerleri ve özel cari hesapların, 

150 bin TL'ye (yüzelli bin TL) kadar olan kısmı sigorta kapsamındadır.


- Yurt dışında yaşayan kişilerin mevduatları veya katılım fonları sigorta kapsamında mıdır?

Yurt dışında yaşayan yerli ya da yabancı gerçek kişilere ait yurt içi şubelerde bulunan tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamı, katılma hesapları birim hesap değerleri ve özel cari hesapları 150 bin TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.


- Türkiye'de faaliyet gösteren kredi kuruluşlarının yurt dışı şubelerinde açılan mevduat, katılma ya da özel cari hesapları sigorta kapsamına dahil midir?  

Türkiye’de faaliyet gösteren kredi kuruluşlarının yurt dışı şubelerinde açılan mevduat, katılım ya da özel cari hesapları sigorta kapsamında değildir.


- Bir gerçek kişinin birden fazla katılım bankasında hesabı bulunması halinde sigorta tutarı nasıl hesaplanır?

Bir gerçek kişinin birden fazla katılım bankasındaki hesapları her bir banka için ayrı ayrı hesaplanır.Yani Katılma hesapları birim hesap değerleri ve özel cari hesapları toplamı 150 bin TL'ye kadar olan kısmı her bir katılım bankası için ayrı ayrı sigorta kapsamındadır.


  A Katılım BankasıSigortaya Tabi KısımB Katılım BankasıSigortaya Tabi KısımSigortalanan Toplam Katılım Fonu
 Razan30.000 TL30.000 TL160.000 TL150.000 TL180.000 TL
 Sanem105.000 TL105.000 TL120.000 TL120.000 TL225.000 TL
 Yasemin170.000 TL150.000 TL200.000 TL150.000 TL300.000 TL

- Bir gerçek kişinin hem mevduat bankasında hem de katılım bankasında hesabı bulunması halinde sigorta tutarı nasıl hesaplanır?

Bir gerçek kişinin hem mevduat ve hem de katılım bankasında bulunan hesaplarına ilişkin sigorta tutarı her bir kredi kuruluşu için ayrı ayrı hesaplanır; yani mevduat hesaplarının anaparaları ve bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamı ile katılma hesapları birim hesap değerleri ve özel cari hesapları toplamı 150 bin TL'ye kadar olan kısmı ayrı ayrı sigorta kapsamındadır.


  A Mevduat BankasıSigortaya Tabi KısımB Katılım BankasıSigortaya Tabi KısımToplam Sigortalı Tutar
 Ayla50.000 TL50.000 TL30.000 TL30.000 TL80.000 TL
 Atilla200.000 TL150.000 TL150.000 TL150.000 TL300.000 TL


Diğer "Ekonomi Haberleri" için tıklayın:
118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi