• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

Hazine'nin altına dayalı kira sertifikası ihracına yoğun ilgi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 18 Eylül'de gerçekleştirilen altına dayalı kira sertifikası ve altın tahvilinde yatırımcıların büyük çoğunluğu faizsiz yatırım aracını seçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 18 Eylül'de gerçekleştirilen altına dayalı kira sertifikası ve altın tahvilinde yatırımcıların büyük çoğunluğu faizsiz yatırım aracını seçti.- Faiz içermeyen yatırım aracı olan "sukuk"

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 18 Eylül 2019 tarihinde doğrudan satış yöntemi ile 20 Eylül 2019 valörlü, 17 Eylül 2021 itfa tarihli olarak;

  • TRD170921T13 ISIN kodlu 6 ayda bir %1,00 kira ödemeli 16.962 kilogram (995/1000 saflıkta) altın karşılığı Altına Dayalı Kira Sertifikası

  • TRT170921T15 ISIN kodlu 6 ayda bir %1,00 kupon ödemeli 3.985 kilogram (995/1000 saflıkta) altın karşılığı Altın Tahvili,

ihracı gerçekleştirildi.Sadece kurumsal yatırımcıların katıldığı ihraçta katılanların neredeyse tamamı faiz içermeyen yatırım aracı olan "sukuk"u tercih etti. - "20 Eylül 2019 valör tarihli"

Sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunulması, yurt içi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla başta Emeklilik ve Yatırım Fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik 20 Eylül 2019 valör tarihli Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracı gerçekleştirdi.


Söz konusu senetlerin ihracı Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) üyesi bankalara doğrudan satış yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup yatırım ve emeklilik fonları gibi diğer kurumsal yatırımcılar taleplerini KMKTP üyesi Bankalar üzerinden Bakanlığa ilettiler.


Altın Tahvilleri ve Altına Dayalı Kira Sertifikaları, Kıymetli Maden Standartları ve Rafinerileri Hakkında Tebliğ kapsamında Borsa İstanbul tarafından belirlenen niteliklere uygun olan LBMA Sertifikalı 995/1000 saflıktaki 1 kg.’lık külçe altınlar karşılığında ihraç edildi.

Yatırımcılar ihraca asgari 995/1000 saflıktaki 1 kg. külçe altın ve katları şeklinde katılım sağladılar.
- "Merkezi Kayıt Kuruluşunda kayden saklanıyor"

Yatırımcılara valör tarihinde 1000/1000 saflıktaki 1 gram altın için 1 adet tahvil / kira sertifikası ihraç edilecek olup bu kapsamda 995/1000 saflıktaki 1 kg.’lık külçe altın karşılığında 995 adet tahvil / kira sertifikası ihraç edildi.

İtfa tarihinde yatırımcılara, hesaplarında bulunan 995 adet Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası karşılığında, yukarıda belirtilen niteliklere uygun olan LBMA Sertifikalı 995/1000 saflıkta 1 kg.’lık külçe altınlar teslim edilecektir. Kira / kupon ödemeleri ile itfa işlemlerine ilişkin detaylı bilgiye yatırımcılar kılavuzundan ulaşılabilmektedir.

İhraç edilen senetler, Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası’nda 995 nominal menkul kıymet ve katları şeklinde işlem görebilecek olup Merkezi Kayıt Kuruluşunda 995 ve katı şeklinde kayden saklanıyor.


- İhraç edilen kira sertifikasının özellikleri aşağıda yer almaktadır:

Diğer "Ekonomi Haberleri" için tıklayın:

102 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi