• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
 • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
 Sosyal Medya

"Yaşayan ve Gelişen Katılım Bankacılığı" kitabı çıktı

Katılım bankacılığı alanında akademi dünyası için kaynak niteliğinde yeni bir eser olan "Yaşayan ve Gelişen Katılım Bankacılığı" kitabı TKBB Yayınları tarafından çıktı.

Katılım bankacılığı alanında akademi dünyası için kaynak niteliğinde yeni bir eser olan "Yaşayan ve Gelişen Katılım Bankacılığı" kitabı TKBB Yayınları tarafından çıktı.


Katılım bankacılığı alanında kaynak eser niteliğinde olan kitap, uygulamacı ve akademisyenlerin ortak çalışması olarak İslam iktisadını ele alıyor.- "Katılım bankacılığı alanında kaynak eser niteliğinde bir kitap"

Katılım bankacılığı, son 35 yıldır Türkiye finans sektörünün içinde yer alıyor ve kamuoyu tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bu bankacılık türü, felsefesini ve ilkelerini, İslam’ın iktisadi ve ticari hükümlerinden alması yönüyle de çok fazla destek görüyor.


Tam da bu noktadan hareketle katılım bankacılığı kavramını tüm detaylarıyla anlatmayı hedefleyen bir kitap hazırlandı.


Katılım bankacılığı alanında kaynak eser niteliğinde olan kitap, uygulamacı ve akademisyenlerin ortak çalışması olarak sistemin felsefesini, ilkelerini, iş modelini ve ekosistemini tüm incelikleriyle ele alıyor.- “Yaşayan ve Gelişen Katılım Bankacılığı” adlı kitap tanıtımı mahiyetindeki bu kitabın bölüm içerikleri şu şekilde:

 • Birinci bölümünde, bu bankacılık türüne ismini veren temel yaklaşımlar, Katılım Felsefesi ve İnsani Bankacılık başlığı altında incelendi.
 • Eserin ikinci bölümünde, İslami iktisat düşüncesinin temel ilkeleriyle birlikte; para, banka ve finans kavramları da ele alınarak konuya genel bir çerçeve çizmek hedeflendi.
 • Üçüncü bölümde, paydaşların ekosistemde oynadığı roller ve sektörün içinde bulunduğu durum “Paydaşlık Yönetişim Modeli”nden yararlanılarak anlatıldı.
 • Dördüncü bölümde, yurt dışında İslami bankacılık, yurt içinde ise katılım bankacılığı olarak adlandırılan iş modelinin zaman içerisindeki gelişimi ortaya koyuldu.
 • Beşinci bölümde, katılım bankacılığının organizasyon yapısı ve kurumsal yönetim anlayışı anlatıldı. Bu kapsamda organizasyon içerisinde bulunan tüm birimlerin görevlerine detaylı bir şekilde yer verildi.
 • Altıncı bölümde, “Katılım Bankacılığı İş Modeli” başlığı altında; para kavramı, paranın doğuşu, bankacılığın tarihsel gelişimi, katılım bankacılığı sistemi, katılım bankacılığı kâr dağıtım sistemi ve katılım bankacılığı fon kullandırma yöntemleri incelendi.
 • Yedinci bölümde, katılım bankacılığının sorumlu bulunduğu mevzuat ve hukuki alt yapısı; sektörün tarihi gelişiminden başlanarak ayrıntılı şekilde anlatıldı. Ayrıca bu bölümde; özel finans kurumları ve katılım bankaları dönemi, bankacılık kanunu, finansal kiralama (leasing), katılım bankacılığında kullanılan sözleşmeler ve bunun gibi birçok konu başlığına da yer verildi.
 • Sekizinci bölümde, katılım bankacılığındaki akit konusu İslam hukuku çerçevesinde anlatıldı.
 • Dokuzuncu bölümde, para piyasası ürün ve uygulamaları konuları; “Katılım Bankacılığı Likidite Yönetimi Uygulamaları ve Kullanılan Ürünler” başlığı altında ele alındı.
 • Onuncu bölümde ise katılım bankacılığı alanında kullanılan sermaye piyasası ürün ve uygulamaları değerlendirildi. Ayrıca bölüm, İslami sermaye piyasasını ve bu piyasada işlem gören ürünleri tanımak isteyenler için özet niteliği taşıyor.
 • On birinci bölümde ise, “Tekâfül” kavramının Türkiye ve dünyadaki uygulamalarından bahsedildi.
 • On ikinci bölümde, İslami bankacılıktaki muhasebe organizasyonunun yönetim ve uygulamaları kaleme alındı.
 • On üçüncü bölümde, risk kavramına ve yönetimine İslami çerçeveden bakıldı.
 • Kitabın son kısmı olan on dördüncü bölümde ise İslami bankacılığın kalkınmadaki rolü ve finansal krizlere yaklaşımı, geniş bir yelpazeden ele alındı.

- Kitabın pdf haline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.tkbb.org.tr/Documents/Yonetmelikler/Yasayan-ve-Gelisen-Katilim-Bankaciligi.pdf
Diğer "Analiz Haberleri" için tıklayın:


 
133 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi