• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
 • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
 Sosyal Medya

"Katılım Sigortacılığı Muhasebe Standartları" taslağı hazırlandı

Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) tarafından "Faizsiz Finans Muhasebe Standartları" kapsamında katılım sigortacılığına ilişkin muhasebe standartlarının taslak metinleri kamuoyu görüşüne açıldı.
Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) tarafından "Faizsiz Finans Muhasebe Standartları" kapsamında katılım sigortacılığına ilişkin muhasebe standartlarının taslak metinleri kamuoyu görüşüne açıldı.- "Uluslararası standartların mevzuatımıza kazandırılması"

Bilindiği üzere, Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) tarafından ülkemizdeki faizsiz finans sektörünün gelişimine katkı sağlamak, söz konusu sektöre özgü finansal işlemlerin kalitesini ve bu işlemler hakkında farkındalığı artırmak amacıyla faizsiz finans alanında yayımlanan uluslararası standartların mevzuatımıza kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.Bu kapsamda, İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) tarafından yayımlanan Faizsiz Finans Muhasebe Standartlarının mevzuatımıza kazandırılması amacıyla Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) tarafından hazırlanan 1 adet Kavramsal Çerçeve, 1 adet Faizsiz Finans Muhasebe Rehberi ile 18 adet Faizsiz Finans Muhasebe Standardı Resmî Gazetede yayımlanmıştır.


Bununla birlikte, AAOIFI tarafından yayımlanan diğer Faizsiz Finans Muhasebe Standartlarının da mevzuatımıza kazandırılması çalışmaları kapsamında aşağıda sayılan Standartlara ilişkin taslak metinler Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) internet sitesinde kamuoyu görüşüne açılmıştır.


 • FFMS 12: Katılım Sigortacılığı Şirketlerinin Finansal Tablolarında Genel Sunum ve Açıklama
 • FFMS 13: Katılım Sigortacılığı Şirketlerinde Fazla veya Açığının Belirlenmesi ve Dağıtımına İlişkin Esasların Açıklanması
 • FFMS 15: Katılım Sigortacılığı Şirketlerinde Karşılıklar ve Yedekler
 • FFMS 19: Katılım Sigortacılığı Şirketlerinde Katkılar
 • FFMS 31: Yatırım Vekâleti (EI-Vekâle Bi’l İstismar)
 • FFMS 33: Sukuk, Pay ve Benzeri Araçlara Yapılan Yatırımlar
 • FFMS 34: Sukuk Sahipleri İçin Finansal Raporlama
 • FFMS 35: Risk Yedekleri
- "Verilecek görüşler büyük önem arz etmektedir"

Söz konusu Standartlarda geçen terimlerin Türkçe karşılıklarının mevzuatımıza ve ülkemizdeki uygulamalara uyum sağlaması açısından verilecek görüşler büyük önem arz etmektedir.


Bu kapsamda hazırlanan taslak metinlere erişim aşağıdaki linkte sunulmuş olup, görüş ve önerilerinizi 15 Ekim 2019 tarihine kadar muhasebe.standartlari@kgk.gov.tr adresine iletebilirsiniz. 
- İlgili standartların taslak metinlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:


Diğer "BES ve Sigortacılık Haberleri" için tıklayın:


76 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi