• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

Sigortacılıkta Paylaşım Ekonomisi: "Wigorta"

Türkiye’deki sigortacılık mevzuatı ile mevcut yapı gözetilerek başlatılan ilk insurtech P2P start-up projesi "Wigorta" çalışmalara devam ediyor.

Türkiye’deki sigortacılık mevzuatı ile mevcut yapı gözetilerek başlatılan ilk insurtech P2P start-up projesi "Wigorta" çalışmalara devam ediyor.


Wigorta, paylaşım ekonomisinin gücünü kullanarak; müşterilerin, sigorta şirketlerinin ve diğer paydaşların kazandığı bir platform üzerine İTÜ Çekirdek bünyesinde çalışmalarına devam edilen insurtech projesidir.


Sigortacılık ve yazılım sektöründe tecrübeli bir ekip tarafından oluşan proje İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek bünyesinde geliştiriliyor.


Sigorta, risk ve sorumluluk paylaşımı ile ilgilidir. Wigorta aracılığıyla müşteriler bu riski kiminle paylaşmak istediğini seçebilecekler. Seçmiş oldukları arkadaş, aile üyelerinle kendi grubunu kurup, indirim fırsatlarını yakalayabilecekler.- Wigorta Ne Getiriyor?

Dünyada son donemde yayılan P2P sigortacılık modeli, bireyleri tekil değerlendirmek yerine onları sevdikleri içerisinde değerli bir birey olarak varsaymakta ve aile, arkadaş gibi grupların hasarsızlık performansına göre üyelere geri dönüş sağlayan bir yapı oluşturmaktadır.


Dünyada P2P modelli şirketler bu yapıyla primin %40’lara varan kısmını sigortalılara iade edebilmektedir. Yine, trend olan paylaşım ekonomisi ve Z kuşağının beklentilerine yönelik yapılarıyla bu şirketler milyar dolarlarla ifade edilen yatırımlar almaktadır.


Wigorta bu çerçevede Türkiye’deki sigortacılık mevzuatı ile mevcut yapı gözetilerek sigortacılık ve yazılımda tecrübeli bir ekip tarafından başlatılan ilk insurtech P2P start-up projesidir.


İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi bünyesindeki girişimimiz; aile, arkadaş gibi grup bireylerinin uygun fiyata sigorta hizmeti satın almalarını sağlamak için Türkiye sigortacılık sektöründe değer oluşturacak dijital bir platform üzerine çalışmalarına devam etmektedir.


Diğer "BES ve Sigortacılık Haberleri" için tıklayın:115 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi