• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

"8. İslam İktisadı Atölyesi"nin teması belli oldu

8. İslam İktisadı Atölyesi 3-5 Nisan tarihleri arasında Sakarya’da, “İslam İktisadında Kurumsal Perspektifler” temasıyla gerçekleştirilecek.
İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) başkanı Dr. Lütfi Sunar ve Sakarya Üniversitesi rektörü Dr. Fatih Savaşan arasında gerçekleştirilen toplantı neticesinde Sakarya Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek 8. İslam İktisadı Atölyesi’nin 3-5 Nisan tarihleri arasında Sakarya’da gerçekleştirilmesine karar verildi.


Gelecek yılın atölyesinin teması “İslam İktisadında Kurumsal Perspektifler” olarak belirlenmiştir.- "Makroekonomik göstergeler ile birçok ekonomiyi etkiledi"

Birkaç finansal kuruluştan kaynaklanan meşhur kredi krizinin, birçok ülkede tüm finansal yapıyı gölgeleyen sistematik bir risk haline gelmesinden bu yana uzun zaman geçmedi.


Bazı finansal kurumların çöküşü, birbiri ardına düşen makroekonomik göstergeler ile birçok ekonomiyi etkiledi.


Bu nedenle ekonomik, finansal ve düzenleyici sistemin mevcut yapısı ve politika çerçevesi entelektüel ve politik söylemde en üst düzeyde sorgulanmaya devam etmektedir.
- "İslami finansal kurumlar"

Bu bağlamda, düzgün işleyen ekonomik ve finansal kurumlara olan ihtiyaç geniş bir oranda kabul bulmuştur.


Ancak başlangıçta ortaya çıkan soru, İslami finansal kurumlarının, konvansiyonel kurumların bıraktığı boşluğu kapatmak konusunda yapabilecekleriyle ilgilidir.Bu çerçevede akademik literatürde vakıflar üzerine yapılmış örnek olay incelemeleri ile mikro finans ve sözleşmelerin hukuki niteliğine değinen ancak günümüz ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ürün ve kurumların dönüşmesi meselesinde eksik kalan makaleler çok fazladır.

- "Ortak bir gelecek inşa süreci için öneriler sunulacak"

Bu alanda öncü olan isimler bir yol çizip, iz bıraktılar. Şuan yapılması gereken ise günümüz modern toplumunun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, İslam tarihinin klasik yapısında gömülü olan teorileri pratiğe taşıyacak kurumları inşa etmektir.Bu amaçla, İKAM himayesinde, İslam iktisadı disiplininden deneyimli akademisyenler farklı bakış açılarını sunacak, mevcut çalışmalar eleştirel bir biçimde değerlendirilecek ve ortak bir gelecek inşa süreci için öneriler sunulacaktır.- "Atölye ilk defa 2013 yılında düzenlendi"

İLKE Derneği, İlmi Etüdler Derneği (İLEM), Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) işbirliği ile ilk defa 2013 yılında düzenlenen bu atölye çalışmasının amacı “İslam iktisadı” alanında yapılan araştırmalar ışığında ilgili alanın çerçevesinin, alt başlıklarının ve temel konularının belirlenmesidir. Ayrıca bu toplantılar aracılığıyla finansal sistemin dışında, İslam iktisadının farklı yönlerinin de ele alınmasıyla, gelecekteki çalışmalar için bir çerçeve çizilmesi hedeflenmektedir. 


Atölye çalışmasında, sadece bildirilerin tebliğ edilmesine değil aynı zamanda Türkiye ve diğer ülkelerde iktisat alanında çalışmaları bulunan akademisyenlerin konuları derinlikli tartışabilmesine de imkân veren uzun soluklu oturumlar gerçekleştirilmektedir. Böylelikle külli bir sistemi meydana getirebilmek için gelecekte ne tür çalışmalar yapılması gerektiğinin de farklı boyutlarıyla tartışılması amaçlanmaktadır. 


İslam İktisadı Atölyesi ayrıca İslam iktisadına dair ilmi üretim gerçekleştiren ve bu başlık altındaki konulara ilgi duyan akademisyenlerin birbiri arasındaki irtibatı güçlendirmesini hedeflemektedir.


Diğer "Yaşam ve Eğitim Haberi" için tıklayın:
64 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi