• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://plus.google.com/u/0/100486011211831660464
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

Kısa Vadeli Alacak Sigortası ile Kuveyt Türk ihracatçıların yanında

Kuveyt Türk, Eximbank’ın "Kısa Vadeli Alacak Sigortası"na entegre olan ilk katılım bankası oldu.


Kuveyt Türk, Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegre olan ilk katılım bankası oldu.Bu sistemle ihracatçıların yurt dışı satışlarından doğan tahsilâtı riskli alacakların sigorta kapsamına alındığını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Açık hesap nedeniyle teminat üretemeyen ve bu nedenle finansmana ulaşmakta zorluk çeken ihracatçılarımızın da bundan böyle yanındayız” dedi.
 


- "Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk"

Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, Eximbank tarafından geliştirilen ve ihracatçıların yurt dışı satışlarından doğan alacaklarının tahsilatını kolaylaştırmak için alacakların ticari ve politik risklere karşı sigorta kapsamına alınmasını sağlayan Kısa Vadeli Alacak Sigortası sistemine entegre oldu.


Alacak sigortasıyla ihracatçıların Eximbank tarafından kapsama alınan 238 ülkedeki alıcılara yapacağı 360 güne kadarki vadeli tüm sevkiyatları, alıcı firmalara tahsis edilen limitler çerçevesinde sigortalanıyor.
 


- “Mal mukabili ihracat yapan ihracatçılarımızın yanındayız”

Kısa Vadeli Alacak Sigortası sistemine dâhil olan ilk katılım bankası olduklarını kaydeden Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, ihracatçıların desteklenmesine büyük önem verdiklerini belirterek, “Türkiye’nin 2018’deki yıllık ihracatı 168 milyar doları aştı. Bu tutarın yüzde 68’ini açık hesap olarak da bilinen mal mukabili ihracat oluşturuyor. Teminat üretemediklerinden dolayı açık hesap çalışan ihracatçılarımızın finansmana erişimleri güçleşiyor.

Eximbank, bu durumda olan ihracatçılarımıza Kısa Vadeli Alacak Sigortası’yla bir çözüm sunuyor. Eximbank, ihracatçıların yurt dışı satışlarından doğan alacaklarının tahsilatını kolaylaştırmak amacıyla alacakları ticari ve politik risklere karşı sigortalıyor. Bankalar da bu sigorta poliçesini teminat olarak kabul ediyor ve ihracatçılarımıza finansman sağlıyor. Biz de bu sisteme dâhil olan ilk katılım bankası olarak bundan böyle mal mukabili ihracat yapan tüm ihracatçılarımızın da yanındayız” dedi.

 

- “İkinci İhracat Destek Paketi’nde oranları düşürdük”

Bu yılın Ocak ayında açıkladıkları İhracat Destek Paketi ile ihracatçılara katkı finansman desteği verdiklerini hatırlatan Ufuk Uyan, “İhracatçılarımıza 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli döviz finansmanı imkânı sunuyoruz. İhracatçılarımız yoğun ilgi gösterdiği ve 500 milyon dolarlık hacme ulaşan kampanyamızın ikinci etabını bir süre önce başlattık. 1 Ekim 2019 tarihine kadar sürecek ikinci dönemde kâr oranlarımızı da indirdik.

İhracatçılarımıza daha fazla destek olmak amacıyla Euro’da aylık yüzde 0,26, dolarda ise aylık yüzde 0,35’ten başlayan kâr oranlarıyla finansman desteği sağlayabiliyoruz. Kısa Vadeli Alacak Sigortası ile de ihracatçılarımıza bu alanda sağladığımız desteği artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.  
 


- Kısa Vadeli Alacak Sigortası nedir?

Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’yla, ihracatçıların yurt dışı satışlarından doğan tahsilâtı riskli alacakları, ticari ve politik risklere karşı sigorta kapsamına alınıyor.


Alacak sigortasıyla ihracatçıların Eximbank tarafından kapsama alınan ülkelerdeki alıcılara yapacağı 360 güne kadarki vadeli tüm sevkiyatları alıcı firmalara tahsis edilen limitler çerçevesinde sigortalanır. Herhangi bir olumsuzluk durumunda sigorta kapsamına alınan brüt fatura tutarının %90’ı tazmin edilmektedir.


Diğer bir ifadeyle ticari ve politik risklerden dolayı alacağını tahsil edemeyen ihracatçıların zararının yüzde 90’ı karşılanıyor. Sigorta kapsamında ödemenin yapılabilmesi için bir alacağın vadesinin üzerinden 4 ayın geçmesi gerekiyor.
Diğer "Sektör Haberleri" için tıklayın:

90 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
 Katılım Analiz Dergisi Haziran-2019
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi