• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

Katılım bankaları âtıl altınları ekonomiye kazandırıyor

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanı Metin Özdemir, altın toplama faaliyetlerinin tüm hızıyla sürdüğüne işaret etti.


Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanı Metin Özdemir, altın toplama faaliyetlerinin tüm hızıyla sürdüğüne işaret etti.


Katılım bankalarının âtıl altınları ekonomiye kazandırmak için önemli çalışmalar yaptığına dikkat çeken Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

- "Talep artıyor"

“Yatırımcıların altına dayalı ürünlere ve hizmetlere talebinin giderek artıyor. İlk üç itibariyle katılım bankalarında 11 milyar liralık altın var. Bu rakamı 3-4 milyar lira arttırarak 15 milyar liraya çıkarabiliriz. Yani altın tarafında 2019’da yüzde 30-35 büyüme elde edebiliriz.”Özdemir, ayrıca “Şüphesiz halkımız, altını önemli görüyor ve biriktiriyor. Ekonomi toparlanır toparlanmaz da harcamaya çevirmeyi amaçlıyor. Ancak bu şekilde altın ekonomiye döner, devridaim içine girer” dedi.
- "Kayıtdışılık önlenmeli"

TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz de altınların ekonomiye çekilmesinin önemine işaret etti.Türkiye’de ciddi bir altın tasarrufu olduğunu kaydeden Akyüz, “Kimine göre bin 200 ton, kimine göre de 2 bin ton gibi sisteme girmemiş bir stok söz konusu. Bu stokun ekonomiye çekilmesi ülkemizin ve finansal sistemin menfaatine olur, altında kayıtdışılığı büyük oranda önler!” uyarısını yaptı.Güvenli liman olarak nitelendirilen altının gram fiyatındaki hissedilir yükseliş, katılım bankalarına rağbeti artırıyor. Faizsiz kazanç elde etmeyi amaçlayan yatırımcılar, altınlarını yastık altından çıkarıp, bu bankaların yolunu tutuyor. Katılım bankaları 2018 itibariyle 8 milyar liralık altın topladı. Bu rakam 2019’un ilk üç ayında 11 milyar lirayı buldu. Altın miktarının yıl sonunda ise 15 milyar liraya yaklaşacağı tahmin ediliyor. 
 
Kaynak: Yeni AkitDiğer "Ekonomi Haberleri" için tıklayın:156 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi