• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://plus.google.com/u/0/100486011211831660464
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

"8. İslam İktisadı Atölyesi" Sakarya Üniversitesi'nde gerçekleşecek

İKAM tarafından bir gelenek haline gelen İslam İktisadı Atölyelerinin 8.’si “İslam İktisadı Kurumları” başlığı ile Sakarya Üniversitesi İSEFAM’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek.
İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından bir gelenek haline gelen İslam İktisadı Atölyelerinin 8.’si “İslam İktisadı Kurumları” başlığı ile Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma Merkezi’nin (İSEFAM) ev sahipliğinde 3-5 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Modern dönemde İslam iktisadı çalışmalarının başlamasının üzerinden 75 yıldan fazla zaman geçmiştir. Bu süreç içerisinde bir taraftan İslam iktisadının fıkhi ilkeleri, metodolojisi, temel kavramları üzerine çalışmalar yapılarak ilgili alandaki literatür beslenirken diğer taraftan da pratiğe (uygulamaya) yönelik kurumsal çalışmalar gerçekleştirilmeye başlanmıştır.
- "İSEFAM’ın ev sahipliğinde 3-5 Nisan 2020 tarihleri arasında"


Katılım bankacılığı, faizsiz finans uygulamaları bu çerçevede değerlendirilebilir. Bu noktada, pratiği temsil eden kurumların teoriden beslendiğini unutmamak gerekir. Dolayısıyla teorik tartışmaların pratiğe nasıl yansıdığını ölçebilmek için İslam iktisadı kurumlarının ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir.Tarihsel süreç içerisinde yer alan İslam iktisadı kurumlarının rolü ve işlevinin günümüze çıkarımlarda bulunarak değerlendirilmesi, bugünün İslam iktisadı kurumlarının olduğu ve olması gerektiği yerlerin eleştirel bir bakış açısıyla masaya yatırılması teorinin pratiğe aktarılması bağlamında son derece önemlidir.
Bu bağlamda İKAM tarafından bir gelenek haline gelen İslam İktisadı Atölyelerinin 8.’si “İslam İktisadı Kurumları” başlığı ile Sakarya Üniversitesi İSEFAM’ın ev sahipliğinde 3-5 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. 
- "Atölye ilk defa 2013 yılında düzenlendi"

İLKE Derneği, İlmi Etüdler Derneği (İLEM), Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) işbirliği ile ilk defa 2013 yılında düzenlenen bu atölye çalışmasının amacı “İslam iktisadı” alanında yapılan araştırmalar ışığında ilgili alanın çerçevesinin, alt başlıklarının ve temel konularının belirlenmesidir. Ayrıca bu toplantılar aracılığıyla finansal sistemin dışında, İslam iktisadının farklı yönlerinin de ele alınmasıyla, gelecekteki çalışmalar için bir çerçeve çizilmesi hedeflenmektedir.


Atölye çalışmasında, sadece bildirilerin tebliğ edilmesine değil aynı zamanda Türkiye ve diğer ülkelerde iktisat alanında çalışmaları bulunan akademisyenlerin konuları derinlikli tartışabilmesine de imkân veren uzun soluklu oturumlar gerçekleştirilmektedir. Böylelikle külli bir sistemi meydana getirebilmek için gelecekte ne tür çalışmalar yapılması gerektiğinin de farklı boyutlarıyla tartışılması amaçlanmaktadır.


İslam İktisadı Atölyesi ayrıca İslam iktisadına dair ilmi üretim gerçekleştiren ve bu başlık altındaki konulara ilgi duyan akademisyenlerin birbiri arasındaki irtibatı güçlendirmesini hedeflemektedir.Diğer "Yaşam ve Eğitim Haberi" için tıklayın:
93 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
 Katılım Analiz Dergisi Haziran-2019
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi