• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

"Katılım bankaları büyüdükçe ekonomimiz de büyüyecektir"

Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, "Bankacılık sektöründeki pay büyüklüğü yüzde 5’leri aştı. Bizler, bu oranın daha ileri seviyelere gelmesi için çalışıyoruz." dedi.
Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, Yeni Akit Gazetesi Ekonomi Müdürü Mehmet Canıtatlı’ya konuştu. 


Son 25 yılda Türkiye ekonomisinin temel dinamikleri arasında yer alan katılım bankacılığının gelişiminde rol oynayan ve 40 yılı aşkın tecrübesiyle farklı alanlarda kamuya yararlı hizmetler verme hedefiyle takdir toplayan Öztürk Oran, farklı unvanlar taşımasına rağmen aynı şevke ülkeye fayda sağlayıcı işlerle meşgul olduklarını söylüyor. 


Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttüğü İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bir araya geldiğimiz Oran, ekonomi ve eğitim konusundaki görüşlerini dile getirdi.- "Kamuya faizsiz bir bankayı kazandırdım"

Bankacılık sektöründe 1974 yılından bugüne hizmet veriyorum. Faizsiz bankacılıkla birlikte hiçbir şart koşmadan bu alana geçtim. Kamu için bir katılım bankasının gerekli olduğunu görünce buna kafa yordum. Sabrettim, pes etmedim. İsabetli çalışmalarla 20 yıl sonra da olsa sonuca vardım.


Tabi ki Cumhurbaşkanımız ve dönemin hükümetinin de gösterdiğim çabayı desteklediler, onların sayesinde bir banka (Vakıf Katılım Bankası) kurmuş olduk. Buradan hareketle şunu söylemek istiyorum: Bir şeye niyet ettiğiniz zaman mutlaka başarırsınız. Yeter ki inanın. O zaman başarı da geliyor.- "Katılımda lider olmak istiyoruz"

Katılım bankacılığına karşı dünya genelinde bir ilginin olduğunu görüyoruz. Türkiye’de ise 1996’dan bugüne katılım bankacılığı hizmetleri hızla gelişiyor. Emlak Katılım Bankası’yla birlikte 6 katılım bankamız var. Bankacılık sektöründeki pay büyüklüğü yüzde 5’leri aştı.


Bizler, bu oranın daha ileri seviyelere gelmesi için çalışıyoruz. Katılım bankaları büyüdükçe ekonomimiz de büyüyecektir. 2016 yılına geldiğinde devletin de bir katılım bankasının olması ve özellerin yanında kamunun da bu işin içine girmesi arzu edildi. Amaç neydi? Yastık altında durup diğer bankalara gitmeyen birikimlerin ülke ekonomisine kazandırılmasıydı.Vakıf Katılım Bankası bunun için kuruldu ve bizler bu bankayı ekonomiye kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Bu noktada sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük emekleri var. Bankamızın vakıf olma özelliğinden kaynaklanan bir misyonu da, kazancımızın ecdadımızın bıraktığı eserlerin bakım ve onarılmasında kullanılmasıdır.


Biz sadece bir katılım bankacılığı yapmıyoruz. Aynı zamanda kamu katılım bankası olarak da bu alanda lider olmak istiyoruz. Onun için de ince eleyip sık dokuyoruz. Şu anda bizim bankamızda çalışmak için 220 binden fazla müracaat var. Bunda kurumsallığımızın büyük rolü var.
- "İş arayan değil aranılan eleman yetiştiriyoruz"

Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı ile İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanlığı görevinin yanı sıra İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini de yürüten Öztürk Oran, üniversiteye hazırlanan aday gençlere ufuk açıcı mesajlar da verdi.
- Haberin tamamına ulaşmak için;
Kaynak: Yeni Akit


Diğer "Analiz Haberleri" için tıklayın:


 
200 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi