• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

"Faiz illetine karşı birlik olup, ona dur demeliyiz!"

Emin Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, “Faiz illetine karşı birlik olup, ona dur demeli ve bunun arkasından sağlam çözümler getirmeliyiz.” dedi.
Emin Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, “Faiz illetine karşı birlik olup, ona dur demeli ve bunun arkasından sağlam çözümler getirmeliyiz.” dedi.


Emin Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün Diriliş Postası'ndan Serdar Sezgin'in sorularını cevapladı.

Emin Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, şirketin bugüne değin gelen aşamalarından, birliktelikle işlerin daha kolay yürüyeceğinden bahsetti.

Üstün, şöyle devam etti: “Bir kişinin mal varlığı olması yerine o mal varlığı değerinde bir şirkette hissesi olsa, o değerde ticarete atılsa, enerji üretse yani kısaca sabit duran bir sermaye değil de sürekli kendini yenileyen ve üstüne ekleyen bir sermaye olmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü böyle olması hem kendisine hem çevresine en önemlisi de devletin sermayesine büyük katkıda bulunacaktır.”- “Müslüman ülkelerin kalbine dokunacağız”

1991 yılından günümüze değin durmadan büyümeye devam eden, çeşitli alanlarda şirketlerin adımlarını atan ve bünyesinde bulunduran Emin Grup şirketleri, Müslüman gönül coğrafyalarına el uzatarak onların dertleriyle dertlenip, dertlerine derman olmaya çalıştıklarını dile getiren Üstün, “Kurulduğumuz ilk günden beri faize karşı durduk. Sarsılmaz bir iman, evvel Allah inancımız gereği, insanları faiz illetine bulaşmadan bir şeylerin sahibi yapma imkânı sunduk. Allah’ın izniyle bunda da başarılı olduk. Şimdi işimizi daha da büyütüp, herkese ulaşmaya, sadece Türkiye değil dünya ülkelerindeki Müslümanların kalplerine dokunmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.- "Faiz’siz çözümler aradılar"

Dünyanın bile karşı duramadığı faiz lobilerine karşı durumunuzu nasıl yorumlarsınız?


Faizsiz yaşam temelleri üzerine çok düşündüklerini dile getiren Üstün, “Faiz’e günah diyerek insanlara yaklaşmadık. Faiz illetine karşı adımlar nasıl atılır düşündük. Evet, faiz günahtır ancak bununla birlikte insanlara hayatlarında faizsiz bir yaşamın da olduğunu söyledik. Onlara faizsiz çözümler sunduk” ifadelerini kullandı. Üstün, şöyle devam etti:


“Faiz lobilerine icraatla karşı koyabiliriz. Bu devirde zor. Onlar dev şirketler. Biz gücümüzün yettiği kadar onlara karşı set örüp duruyor, bu çerçevede İslam’a uygun şekilde çözümler üretiyoruz. Biz onlara karşı olduğumuz kadar onlarda bize karşı. Ne kadar uzak dursak ta el altından, bankalar aracılığıyla ya da farklı yollardan faiz illetini bize bulaştırmaya çalışıyorlar.”- “Servetin düşmanı sermayenin dostuyuz”

Konut satış durgunluğu sizi de etkiledi mi?


El birliğiyle sistem geliştirmeye çalıştıklarını dile getiren Üstün, “Bankaların sundukları kredilerde faizlerin artmasıyla Eminevim talepleri arttı. Şuan Türkiye’de çok az banka konut satabilmektedir. Tüm bankalar aylık satışlarıyla yarışıyoruz. Bizim aylık konut satışımız 3 bin civarında. İslam ülkesi olarak bizim bir modele ihtiyacımız var. El birlikteliğine ihtiyacımız var. Faiz illetine karşı birlik olup, ona dur demeli ve bunun arkasından sağlam çözümler getirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.


Türkiye’de sınırlı kalmak istemediklerini dile getiren Üstün, ”Kıbrıs’a, Ukrayna’ya, Almanya’ya gittim oralarda işler yapmaya, şirket kurmaya çalışıyoruz. Hayat bir uygulama; önce eğitim alacak sonra bunu uygulayacaksın. Bizde şimdi inşallah uygulama kısmına geçiş yapmaya çalışıyoruz.”- "İleriye dönük projelerimiz var"

Kentsel dönüşüm Eminevim için bir fırsat mıdır? İleriye dönük planlarınız nelerdir?


Bu konuda çok fikirlerinin olduğunu söyleyen Üstün, “Kentsel dönüşüm piyasaya ilk çıktığında insanlar ‘ne oluyor’ durumuna düştü. Bu mesele çok ön plana atıldı. Ancak içi çok boş bırakıldı. Yapılacak işler ve yapılan işler maliyetli olduğundan altında kalkamayacak bir hale büründü. Bu nedenle Eminevim’de kentsel dönüşüm askıda durmaktadır.” ifadelerini kullandı.
 

Üstün şöyle devam etti: “Nitekim inşaat ve arsa maliyeti ile birlikte evin satış fiyatı arasında uçurum var. İleriye dönük projelerimizde var, ancak bu nitelikle bir maliyette işe girişmek pek mümkün gözükmüyor. Çünkü işlerimizdeki prensip, yaptığımızı kurtarmak olduğundan bu işlere yönelmek bizi zor durumda bırakacaktır.”Kaynak: Diriliş Postası

Diğer "Analiz Haberleri" için tıklayın:


 207 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi