• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://plus.google.com/u/0/100486011211831660464
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

Katılım bankalarındaki altın hesaplarına ilgi arttı

Cazip kampanyalarla birikimleri şubelerine çekmeyi başaran katılım bankalarının, ilk çeyrekte 11 milyar lirayı aşan altın hesabının yıl sonunda 15 milyar lirayı bulması bekleniyor.Altın fiyatlarında görülen yukarı yönlü eğilim, faiz hassasiyeti olan yatırımcıları katılım bankalarına yöneltti. Cazip kampanyalarla birikimleri şubelerine çekmeyi başaran katılım bankalarının, ilk çeyrekte 11 milyar lirayı aşan altın hesabının yıl sonunda 15 milyar lirayı bulması bekleniyor.


Güvenli liman olarak nitelendirilen altının gram fiyatındaki hissedilir yükseliş, katılım bankalarına rağbeti artırıyor. Faizsiz kazanç elde etmeyi amaçlayan yatırımcılar, altınlarını yastık altından çıkarıp, bu bankaların yolunu tutuyor. Katılım bankaları 2018 itibariyle 8 milyar liralık altın topladı. Bu rakam 2019’un ilk üç ayında 11 milyar lirayı buldu. Altın miktarının yıl sonunda ise 15 milyar liraya yaklaşacağı tahmin ediliyor. 


Yenilikçi ürünleriyle müşteri çekme yarışına giren katılım bankalarının altın kampanyaları ve hesapları şöyle:


- "Faizsiz getiri sağlıyor"

Kuveyt Türk’ün Altına Altın Katılma Hesabı, faizsiz getiri sağlıyor. Hesaba yatırılan her gram altın reel sektörde değerlendiriliyor. Buradan elde edilen kâr da yatırımcılara altın olarak dönüyor. Hesapla 1 aylık vade için 100 gram, 3 aylık ve 1 senelik vade ortasında bakiye 10 gramın altına inmeyecek şekilde altın çekilebiliyor ya da bozdurulabiliyor.

Hesabın vadesi hiçbir şekilde bozulmuyor, kalan bakiye üzerinden kâr payı alınıyor. Vade tarihinde tahakkuk eden kâr, hesap sahibi ile kurum arasında yüzde 85/15 oranında paylaşılıyor. Stopaj oranları her vade için yüzde 15.

Şu sıralar Ziynet Altın Katılma Hesabı revaçta. Burada altın günlerine getirilen mücevheratın 24 ayar karşılığı hesaplara yatırılıyor. Hesap minimum 10 gram altınla açılabiliyor. Birikimli Altın Katılma Hesabı ise küçük birikimlerle uzun vadeli yatırım yapmayı planlayanlara hitap ediyor. Asgari 3 yıl, azami 10 yıl vadeli açılabilen bu hesaba 1 aylık veya 3 aylık periyotlarda ödeme yapılabiliyor. Hesap açılışı için yinee en az 10 gram altın gerekiyor.
Altın Cari Hesabı da vadesiz olarak açılabiliyor. Bu hesap tasarruf ve saklama amacıyla kullanılabiliyor. Yatırımcılar diledikleri zaman altın alım satımı gerçekleştirebiliyor. Ayrıca Trade Plus uygulamasıyla 5 gün 24 saat avantajlı kurlarla altın alım satım işlemi yapılabiliyor.


- "İlave kâr payı imkanı"

Vakıf Katılım, Altın Günler uygulamasıyla ziynet altınların değerlerinin tespit edilmesi ve ekonomiye kazandırılmasını esas alıyor. Uygulama kapsamında hesaba 995/1000 gr saf altın olarak yatırılıyor. Bu altınlar Altın Katılma Hesabına da yönlendirilebiliyor.


Altın Katılma Hesabı açtıranlar, birikimlerini sürekli artırıyor. Başlangıç limiti en az 50 gram olan ve minimum 91 gün vadeli hesap, belirlenen dönem sonunda kâr payı getirisi sağlıyor. Burada 1 gram altın, 995 ila bin saflıkta net olarak işlem görüyor. Yatırımcıların faizsiz altın hesabı açmak için en yakın banka şubelerine gitmeleri gerekiyor.


- "Riskler ortadan kalkıyor"

Albaraka Türk’ün Kârlı Altın Hesabı 1 ay vadeli 150 gram, 32 gün ve üzeri vadeli 100 gram altın satın alarak kullanılabiliyor. İşletim ücretinden muaf tutulan hesapla, altınların kaybolma ve çalınma riski de ortadan kalkıyor. Hesabı 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 senelik vadelerde açmak mümkün. Yatırımcılara ayrıca asgari 32 gün, azami bin 95 gün olmak üzere esnek vadeli hesap açma imkânı sunuluyor.
Altın Depo Hesabı da vadesiz olarak açılabiliyor. Alım satım esnasında hiçbir şekilde komisyon ve masraf ödemesi talep edilmiyor, vergi kesintisi uygulanmıyor. Yatırımcılarca birden fazla Altın Depo Hesabı açtırılabiliyor. Bu hesaplar arasında kolayca virman yapılabiliyor. Altın Depo Hesabı’nda sadece stoklarda tutulan altının satışı yapılıyor. Gram bazında kaydı tutulan altınlar, İstanbul Altın Borsası’ndaki Albaraka Türk kasasında külçe altın olarak tutuluyor ve saklama komisyonları müşteri adına banka tarafından ödeniyor.


- "Ürünler yüz güldürüyor"

Türkiye Finans’ın Vadesiz Altın Hesap’ı yatırımcıların gram bazında, TL ve dolar karşılığında altın alım satımı yapmalarının önünü açıyor. Yatırımcıların 1 gramdan 1 kilograma kadar fiziki altın talepleri banka şubeleri kanalıyla karşılanabiliyor. Kaydi altın işlemleri şubelerden ve tüm ADK kanalları aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca TFX Target uygulamasıyla 5 gün 24 saat avantajlı kurlarla altın alım satım işlemi yapılabiliyor.

Altın Katılma Hesabı’yla ise belirlenen vade sonunda gram cinsinden altın kâr payı elde edilebiliyor. 50/50’den başlayan kâr paylaşım oranlarıyla açılabilen hesabın başlangıç limiti 50 gram. 995/1000 saflıkta işlem gören hesap, asgari 92 gün kırık vadeli. Banka, altın günleriyle de öne çıkıyor. Bu çerçevede devreye sokulan Altın Şube uygulamasıyla altın güvenli bir şekilde yatırıma dönüştürülebiliyor.


- "Çeşitli teminat imkânları"

Ziraat Katılım’ın Altın Katılma Hesabı en az 50 gram olarak başlangıç limitiyle; 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeli açtırılabiliyor. Yasal zorunluluk nedeniyle kârın brüt kazancı üzerinden gelir vergisi kesiliyor. Altın Depo Hesabı’yla gelir vergisi ya da herhangi bir masraf ödemeden altın alım satım işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bu hesap için alım satımı yapılan altınlar, 1000/1000 saflıkta. Açıklanan fiyatlar 1000/1000 saflıktaki altın bedellerini ifade ediyor.

Altın Cari Hesabı sayesinde de yatırımcılar, ziynetlerini banka şubelerine teslim ederek tasarruflarını güvence altına alabiliyorlar. Ayrıca çeşitli teminat imkânlarından faydalanabiliyorlar. Bu hesapta tutulan altınlardan yatırımcıların bir vade sonra gelir elde etmeleri gibi bir durum söz konusu değil.


- "Takasbank altın transfer sistemine üye birkaç bankadan biri"

Emlak Bank, Altın katılma hesapları ve cari Hesap Hizmeti haricinde Gümüş ve Platin Cari Hesap Hizmeti de sunuyor. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası üyeliğini de gerçekleştiren Emlak Bank, Takasbank altın transfer sistemine üye olarak altın hesapları arasında transfer yapabilen birkaç bankadan biri oldu.

Emlak Katılım müşterileri TL, dolar, Euro karşılığında Altın, Gümüş ve Platin alım-satımı işlemlerini de yapabiliyor. Çok yakında EmlakBank şubelerinden külçe altın ve gram altın teslim alınması, külçe altın ve gram altınların altın cari hesaplara yatırılabilmesi de sağlanacak.

Kaynak: Yeni Akit
Diğer "Ekonomi Haberleri" için tıklayın:


101 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
 Katılım Analiz Dergisi Haziran-2019
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi