• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://plus.google.com/u/0/100486011211831660464
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

İKAM'dan "Doğu Afrika'da İslam İktisadı" raporu

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) ülkelerin İslam İktisadı ve Finansı karnesini tutmaya devam ediyor!

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM)  ülkelerin İslam İktisadı ve Finansı karnesini tutmaya devam ediyor!


Kasule Taha Ahmed'in İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) için kaleme aldığı "Doğu Afrika'da İslam İktisadı ve Finansının Tarihi ve Gelişimi" isimli ülke raporu yayımlandı.- "Yeni bir iktisadi anlayışın ve uygulama zemininin oluşumuna katkı"

İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği tarafından 2016 yılında kurulan İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), aslen yeni bir iktisadi anlayışın ve uygulama zemininin oluşumuna katkı yapmayı amaçlamaktadır.


İslam iktisadını teorik ve uygulamalı olarak ele alan eğitim, araştırma, yayın ve etkinlikler gerçekleştiren İKAM bu faaliyetlerinin çıktılarıyla araştırmacıları, iş dünyasını ve politika yapıcıları bilgi birikimi açısından beslemeyi hedeflemektedir.


Böylece İslam iktisadı alanının toplumda ve kamuda tanınmasını ve kabul edilmesi için çeşitli düzeylerde çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda, İKAM Raporları alanda yapılan araştırmaların neticelerinin kamuoyu ile paylaşılması amacıyla başlatılmış bir yayın dizisidir.- "Dört ülkenin İslam iktisadı ve finansı tarihi araştırıldı"

Bu çalışma, Doğu Afrika’nın İslam iktisadını ve finansını benimsemek adına çıktığı yolculuğun izini sürmektedir.


Çalışma, incelenen dört ülkeden her biri için bir İslam iktisadı ve finansı tarihine, İslami finansal kurumların ve ana akım sektöre nazaran durumlarına, İslami finans eğitimi ve araştırma faaliyetlerinin durumuna ve zekât ve vakıf sektörlerinin önemli noktalarına dair irdelemeler sunmaktadır. Genel olarak, bu bölgedeki İslam iktisadı ve finansı, başlıca İslami bankacılık sektörü üzerinden görülmektedir.
- "Kalifiye insan kaynaklarının eksikliği, şeri esaslara uyulmaması"

Çalışma, bölgedeki İslam iktisadı ve finansının temel etkenlerini saptamaktadır. Bu etkenlere önemli ölçüde kalabalık bir Müslüman nüfus ve etik yatırım fırsatları için gösterilen talep de dâhildir.


Diğer yandan bazı ülkelerde destekleyici yasal bir çerçevenin olmaması, kalifiye insan kaynaklarının eksikliği, şeri esaslara uyulmaması ve daha baskın olan ana akım sektörün getirdiği katı rekabet gibi zorluklar da mevcuttur.


Bu rapor, belirlenen ortak özelliklere dayalı karşılaştırmalı bir analiz yapmaktadır. Araştırmalar, her ülkenin bir ya da iki alanda diğerlerine göre avantajlı durumda olduğunu göstermektedir.


Çalışmanın sonucunda ülkelerin karşılıklı bağımlı bir pozisyonda oldukları ve bölgede İslami iktisadın ve finansın etkin bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için nispi güçlerini kullanıma açmaları gerektiği kanısına varılmıştır.- Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz;- Dr. Kasule Taha Ahmed Kimdir?

Dr. Kasule Taha Ahmed, Uganda İslam Üniversitesi’nin (UIUI) İslami Bankacılık ve Finans departmanında öğretim görevliliği yapmaktadır. Ayrıca Uganda’da aktif bir danışmanlık şirketi olan İslami Finans Danışmanları’nın (IFC) yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.


1999 yılında Makerere Üniversitesi’nden Fen Fakültesi lisans diploması (iktisat) aldıktan sonra 2006 yılında aynı üniversiteden İktisadi Politika Yönetimi (MA EPM) alanında yüksek lisans derecesi almıştır. 2015’te Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde (IIUM) doktorasını (iktisat) tamamlamıştır.


Son yedi yıldır IIUM ve IUIU’da İslam iktisadı ve finansı dersleri vermektedir. İslami finans alanında mastır tezleri süpervize etmiş ve incelemiştir. Ayrıca uluslararası konferanslarda birçok makale ve çalışma sunmuştur.
Diğer "Analiz Haberleri" için tıklayın:


 
78 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
 Katılım Analiz Dergisi Haziran-2019
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi