• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/katilimanaliz/
  • https://twitter.com/katilimanaliz
Ayetlerle Baş Başa
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)           Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161). 
Anket
Herhangi bir katılım bankasında hesabınız var mı?
 Türkiye İslami Fintech Ekosistemi Haritası
  Sosyal Medya

İyi bir zekât yönetimi için...

Digital Zakat Proje Koordinatörü ve islamiktisadi.net yazarlarından Melih Turan, "İyi bir zekât yönetimi için" başlıklı yazısını kaleme aldı.
Digital Zakat Proje Koordinatörü ve islamiktisadi.net yazarlarından Melih Turan, "İyi bir zekât yönetimi için" başlıklı yazısını kaleme aldı.


İyi bir zekât yönetimi için - Melih Turan

Ülkemizde zekât yönetimini ileriye taşımak için üzerinde müzakere edeceğimiz veriler ve yönetişim ilkeleri maalesef yeterli düzeyde bulunmuyor. Bugün Türkiye’de zekât toplama ve dağıtma olayı, vakıf ve derneklerin ‘zekâtlarınızı “uzaklara” taşıyoruz’ iletişim kampanyasıyla başlayıp sosyal medya ve diğer iletişim kanallarında ‘kumanya dağıtımını yaptık’ paylaşımlarıyla son bulmaktadır. Bu usûl ile, zekât mükellefleri (muzekki) zekâtlarının tam olarak nereye harcandığını bilmezken, zekâta müstehak (mustehik) olanların da bir sonraki kumanyayı beklemekten başla çareleri olmuyor.

Evet, genellemeci bir yaklaşımla bunu ele aldığımın ve özel vakalara haksızlık yaptığımın farkındayım. Ancak bu genellemeleri yaptıran zekât toplayan ve dağıtan kurumların da üzerlerindeki sorumlulukların farkında olsunlar diye bu üslubu geçici olarak kullanmak zorundayım. Anlatacağımız ve üzerinde konuşacağımız zekât hikayelerimizin olmaması bunların paylaşılmamasından değil bir hikâye yazmak derdinde olmamamızdandır. Zekâtı, uzak diyarlara gidip fakir halkın acınası durumunu görüp onları geçici süreliğine sevindirmekle kalbimizde hasıl olan manevi hazzın peşinde koşma hadisesinden kurtardığımız anda değişimi öngörebiliriz ancak. Efendiler, zekât insanları yıllık kumanyalara muhtaç etmek değil, bir daha zekât ve sadakaya muhtaç olmayacak şekilde mamur etmektir!


- Zekât yönetimini iyileştirmek için eğitim şart

Önce kurumsallaşmaya, sonra bizdeki potansiyele, sonra hesaplamaya ve en sonda zekâtta dijitalleşmeye dikkat çektiğimiz bu zekât hareketinde sıradaki durağımız eğitimdir. İyi bir zekât yönetimini tesis etmek sağlam bir eğitimden geçmektedir. Ülkemizde zekât hakkında yapılmış çok iyi derecede ilmî çalışmalar mevcuttur. Ancak uygulamaya dökülmüş bir zekât eğitim programımızın eksikliğini uygulamadaki çarpıklıktan anlıyoruz. Zekât yönetimi bir ilmihal kitabının hükümlerinden fazlasını gerektirir. Hedefi Resulullah (asm.) koymuştur: zekât alacak bir toplum bırakmamak!- Zekât yönetimi kabuk değiştiriyor

Zekât yönetimiyle ilgilenen, ilgilenmek ve bilgilenmek isteyen her Müslümanın alması gerektiği bu eğitimi tamamlamış biri olarak bu eğitim programının Türkiye’de oluşması ve zekât toplayan kurumların yenileşim odaklı zekât hikayeleri yazmaları için bazı örnekleri paylaşacağım. Bu gibi gelişmelerin en makul devlet eksenli zekât kurumunun oluşmasına bir katkı sağlar niyetindeyim.
Güncel ve dikkat çeken zekât uygulamalarının birçok örneğinin Güney Asya tarafından gelmesine şaşmamak gerek. Endonezya, Malezya ve Pakistan bölgelerinin iktisadiyatın İslam açısından dönüşümünü sağlamaya çalışmaları köklerine dayanır ki bu milletler Müslüman tüccarlar ile İslam’ı tanımış ve benimsemiştir. Kader ki onlara İslam’a başladıkları yerden İslam’ı dünyaya yaymalarını nasip etmiştir.

Bu misaller arasında zekâtı bir refah aracı olarak kullanma amacı vardır. Zekât bir hastanın tedevaisine hizmet ettiği gibi, belirli bir bölgede temizlik ve elektrik ihtiyacını karşılamaya da vesile olmuştur. Kenya’da kuraklığı giderirken Pakistan’da karzı hasen suretine bürünüp el emeğine katkı sağlamıştır. Bazen de bir topluluğu sıfırdan almış, kalkındırmış ve o toplumun başka bir toplumu kalkındırmasına vesile olmuştur. 


- Zekât yönetiminin geleceği

Zekât yönetimi yukarıda görüleceği üzere çok farklı boyutlar kazanmaktadır. Gerek ses getiren projeler gerekse de dijital uygulamalar zekâtın uygulama yönünün çeşitliliğine işaret ediyor. Bu uygulamaları yerel ölçekte geliştirecek nitelik ülkemizde mevcuttur. Biz gerekli adımları atarsak zekât yönetiminin geleceğine ilişkin güzel işler imza atabiliriz. Başta zekât yönetimi için nitelikli eğitimlerin hazırlanması ve bunun zekât uygulamalarını deruhte eden paydaşlara zorunlu hale getirilmesi elzemdir. Tabi ki bunun için Türkiye’de devlet destekli bir zekât kurumunun varlığı zaruridir.

Şuna da değinmeden geçmeyeceğim. Birleşmiş Milletler, Kızıl Haç gibi kurumlar zekât potansiyelinden pay almak için uyanık davranmaktadırlar. Gayrimüslimlerin bir zekât fonunu yönetmesi olası yanlışlara ve tehlikelere sebep olacağı muhtemeldir. Bir an evvel kendimize gelip bu konudaki hassasiyetimizi ecnebilere teslim etmememiz gerekmektedir. Diyanet’in en son zekât üzerine güzel bir çevrimiçi uygulamayı yayına alması ve Emlak Katılım Bankasının zekât fonu için radikal bir çıkış yapması güzel gelişmeler olsa da maalesef yeterli değildir.

Hasılı kelam, iyi bir zekât yönetimi zekâtın faili olmanın hakkını vermekten dolayısıyla iyi bir eğitimden geçiyor. Zekât ile ilgili gerekli arka planı ve gelecek tasavvurunu hazmettikten sonra iyi bir zekât yönetimi uygulamasını hayata geçirmek için tüm şartları sağlamış olacağız.  Bugüne kadar hep zekâtın rakamsal potansiyeline işaret ettik, şimdi ise zekâtın yenileşimci, dönüştürücü ve kalkınmacı potansiyelini görmüş olduk. Ne dersiniz bu hareketin bir ucundan tutmak ister misiniz?- Yazının taammına ulaşmak için tıklayın;

http://islamiktisadi.net/index.php/2019/06/16/iyi-bir-zekat-yonetimi-icin/

Diğer "Analiz Haberleri" için tıklayın:


 
261 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Katılım Analiz Dergisi
Aylık Haber Bültenimiz
Üye Girişi